Çamaşır Suyu Yerine Kullanılabilecekler

Türkiye, çamaşır suyunu en çok kullanan ülkelerin arasında gelmektedir. Çamaşır suyu evlerinin temizlenmesinde, mutfak eşyalarının yıkanmasında ve daha birçok yapılan temizliklerde rol oynar. Temizlikte işe yarasa da, çoğu rahatsızlıklarında sebebidir.

Bu yazı tavsiye amaçlıdır. Temizliğin profesyonel yöntemlerle yapılmasını isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çamaşır Suyunun Sağlığa Etkisi Nelerdir?

Çamaşır suyunun içeriğinde sodyum hipoklorit denilen bir madde bulunur. Temizleme esnasında, sodyum hipoklorit köpürerek, solunum yoluyla ya da deriden sızarak kişiye zarar verir. Astım, alerji ve kanser hastalığına sebep veren etkenlerden biri de çamaşır suyudur. Sağlığa zarar veren çamaşır suları yerine, daha zararsız ve evde yapılan karışımlar da çamaşır suyunun görevini üstlenmektedir.

Çamaşır Suyu Yerine Hangi Malzemeler Kullanılabilir?

Çamaşır suyu yerine kullanılacak olan birçok malzeme vardır. Karbonat, sirke, organik deterjanlar, yüzey temizleyici, kaya tuzu,  çamaşır sodası, oksijenli su, boraks ve son olarak da arap sabunu çamaşır suyunun görevini üstlenecektir. Çamaşır suyu kullanılması yerine, daha doğal çözümlü ürünler ve evde yapılabilecek karışımlar ile evin temizlenmesi mümkündür.

Çamaşır Suyu Yerine Arap Sabunu Karışımı

Arap sabunu temizlikte uzun yıllardır kullanılmaktadır. Yapılacak olan karışımla çamaşır suyu vazifesi görmektedir. Yerleri temizlemek için kullanılacak olan karışım, evi hem mikroplardan temizleyecek, hem de zeminlerin parlamasını sağlayacaktır.

Arap Sabunu Karışımı Malzemeleri

  • 2 tatlı kaşığı arap sabunu
  • 2 çay bardağı karbonat
  • 3 tatlı kaşığı limon suyu
  • 2 litre su

Arap Sabunu Karışımı Yapılışı

Suyun sıcak olması lazımdır. Belirtilen suyun içerisine, arap sabunu ve karbonat konularak, karıştırılır. Daha sonra limon suyu konulur ve birkaç dakika daha karıştırılır. Zemin, parke, mutfak ve banyo fayansları karışım ile temizlenir. Çamaşır suyunun yerine kullanılacak olan karışım, kullanılan yerlerde çamaşır suyundan daha etkili olacaktır. Ayrıca malzemeler tamamen doğal olduğu için sağlığa da hiçbir zararı dokunmaz.

Çamaşır Suyu Yerine Elma Sirkesi Karışımı

Elma sirkesinin fayda alanı çok geniştir. Ciltten ev temizliğine, saçtan kilo vermeye kadar birçok yararı vardır. Ayrıca yararlarından biri ise, çamaşır suyu yerine kullanılmasıdır. Elma sirkesi ve konulacak olan birkaç malzeme ile evin zeminlerini, fayanslarını, tabloları ve cam eşyaları parlatmak mümkündür.

Elma Sirkesi Karışımı Malzemeleri

  • 2 buçuk litre su
  • 2 çay bardağı elma sirkesi
  • 3-4 damla lavanta yağı

Elma Sirkesi Karışımı Yapılışı

Ilık olan suyun içerisine elma sirkesi ve lavanta yağı konularak birkaç dakika çalkalanır. Karışımın hazırlanması bu kadar basittir. Elma sirkesi karışımı silinen yeri parlatır ve mikroplardan arındırır. Lavanta yağı temizlemek için değil, hoş koku versin diye kullanılır. Lavanta sevilmediği takdirde, yerine farklı esansiyel yağların da kullanılması uygundur. Fakat lavanta yağının bir diğer faydası ise, haşerelerle savaşmasıdır. Evde haşere varsa eğer, elma sirkesi karışımına lavanta yağının konulması faydalı olacaktır.

Çamaşır Suyu Yerine Kullanılacak Olan Malzemeler Nasıl Kullanılmalıdır?

Çamaşır suyu tüm temizlik alanlarında kullanılır. Bulaşıktan çamaşıra, zeminlerden camlara kadar her yerde çamaşır suyu kullanılması, insan sağlığını ciddi şekilde etkilemektedir. Çamaşır suyuyla temasa geçen kişi dışında, ortamda bulunan kişiyi de etkilemektedir. Çamaşır suyu yerine kullanılacak olan malzemelerde bu gibi sıkıntılar yaşanmayacaktır. Yapılacak olan doğal karışımların ve tercih edilecek olan diğer malzemelerin her temizlikte kullanılması zorunlu değildir. Örnek olarak; zeminler temizlenirken yapılan karışım birinci silinmede konulurken, ikinci silinmede tercih edilmeyebilir. Malzemeler etkili olduğu için alanın kirlenme olasılığını en aza indirecektir. Yapılan karışımlar, temizlik yapılmadan en fazla yarım saat önce hazırlanmalıdır. Yani karışım yapılarak birkaç gün bekletilmesi, etkisini azaltabilir.

HayatKolay

Bu yazı tavsiye amaçlıdır. Temizliğin profesyonel yöntemlerle yapılmasını isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.