Sirkenin Temizlikte Kullanımı

Doğal temizlikte en çok kullanılan ürünün ne olduğunu sorsalar ne derdiniz? Hangi ürün acaba en çok kullanılanı? Ben sirke  derdim. Birçoğunuzun aklına sirke ya da karbonat zaten gelmiştir diye tahmin ediyorum. Gerçekte bozulmuş şarap olan sirkenin aslında bildikleriniz haricinde daha da geniş alanlarda kullanımını okuyunca şaşıracaksınız.

Umarım bu yazıyı okuduğunuzda sirkeyi temizliğinde daha çok kullanmak için kendinize fırsat verirsiniz. Ucuz olması, her zaman elinizin altında olması da sirkeyi temizliğe dahil etmeniz için şahane bir fikir olabilir. İnanın ki konvansiyonel temizlik malzemelerinden daha az bir temizlik olmuyor sirke ile yapılan temizlik. Aşağıdaki yöntemler sırasında sirkenizi ne kadar sulandırmanız gerektiğine karar vermek durumunda kalırsanız tahta yüzeylerde bir su bardağı sirkeye dört litre ılık su eklemeniz gerektiğini unutmayın.

Bu yazı tavsiye amaçlıdır. Temizliğin profesyonel yöntemlerle yapılmasını isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Doğal ot öldürücü olarak sirke

Sirke ayrık otlarını öldürebilecek güçtedir kesinlikle ancak etrafa spreylemek yerine direkt olarak yaprakların üzerine sürerek uygulamanız daha sağlıklı olacaktır. Mesela betondan çıkan otlarınızı spreyleyerek yok edebilirsiniz. En iyi sonucu elde edebilmeniz için bu uygulamayı çok sıcak, güneşli ve kuru bir günde yapmanız gerekecek.

Evcil hayvanınızın bakımı için sirke

Kedi ve köpekler özellikle de sahibi olduğum golden retrieverdan biliyorum, tüm uzun kulaklı retriever çeşitleri kaşıntılı ve döküntülü kulaklarından muzdarip olabilirler. Sirkeyi 1:4 oranında sulandırıp bir bezi kısa bir süre sirke karışımının içinde beklettikten sonra evcil hayvanınızın kulağının içine sürerek kullanabilirsiniz. Kediler konusuna gelince eğer çevrenizden bahçenize gelen kedilerden şikayetiniz varsa geldikleri bölgeyi sirke ile spreyleyebilirsiniz. Kediler sirke kokusundan nefret ederler.

Bulaşık makinesinde sirke

Otomatik bulaşık makinenizde sirkenin iki farklı kullanım yolu vardır. Birincisi bardaklarınızı, tabaklarınızı ve parlaması gereken diğer bulaşıklarınızı en ucuz ve etkili yoldan parlatır. İkincisi ise bulaşık makinenizin temizliğini de üstlenir. Yılda en azından bir kere, eğer suyunuz sert ise daha sık olarak bulaşık makinenizin deterjan gözüne sirke koymak sureti ile kısa programda boş olarak makinenizi çalıştırarak içinde birikmiş kireç ve deterjan artıklarından kurtulabilirsiniz.

Otomobil bakımında sirke

Belki bir süre önce otomobilinize yapıştırdığınız bir çıkartmadan kurtulmak istiyorsunuzdur, o zaman sirkeyi birkaç kere etiketin üzerine sürmeniz yeterli olacak. Ayrıca cam suyunun içine de seyreltilmiş sirke uygulayabilirsiniz. Camlarınız hep parlayacak… Bir de kışın camlarınızın buğulanmaması için camlarınıza içeriden süreceğiniz sirkeli su sizi bu dertten kurtaracaktır.

Vazo çiçekleri için sirke

Vazonuza koyduğunuz çiçeklerinizin hayatını uzatmak için bir çok yöntem olduğunu söylüyorsunuz. İçine gazoz, aspirin hatta çamaşır suyu koyanlar var bu amaçta ancak en doğal yöntem bir kaç tatlı kaşığı sirke ve bir parça da şeker ekleyerek çiçeklerin hayatını uzatabilirsiniz. Şekeri besin olması amacı ile kullanıyoruz.

Fayans temizliğinde sirke

Birçoğunuz banyoda kirli fayans görmekten nefret edersiniz büyük ihtimalle. Saf sirkeyi derzlerin üzerine sıkıp en az bir saat kadar bekleyip bir fırça yardımı ile temizleyin. Çıkan renge inanamayacaksınız.

Çamaşırda sirke

Mutfaktan çok çamaşır odasında yer alır benim elma sirkem çünkü en çok da çamaşır temizliğinde kullanırım. Hardal, ketçap, domates sosu, çimen ve deodorant lekelerinin üzerine sıkacağınız birkaç damla sirke ile bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Beyazlarıızı sirkede bekletmek beyazlıklarını geri getirecektir. Aynı bulaşık makinesinde olduğu gibi çamaşır makinesinde de deterjan artıklarını temizlemek ve çamaşırlarınızı renklendirmek ve havlularınızdaki rutubet kokusunu almak için durulama sırasında yumuşatıcı haznesine 1 su bardağı sirke ekleyebilirsiniz. Ancak dikkatli olmanız gereken bir konu var; sirkeyi hiçbir zaman çamaşır suyu ile beraber kullanmayın çünkü ölümcül bir kimyasal bileşim üretme ihtimaliniz çok yüksek.

Mutfak temizliğinde sirke

Kahve makinenizi temizlemek için ayda bir seyreltilmiş sirke kullanabilirsiniz ancak makinenizi kullanmadan önce musluk suyu ile durulamayı unutmayın. Saf sirke ve tuz ile paslanmaz çelik tencerelerinizi, çatal-bıçağınızı pırıl pırıl yapabilir, seyreltilmiş sirke ile kesme tahtalarınızı, özellikle tahta olanları hem temizleyip hem de dezenfekte edebilirsiniz. Mikrodalganızı temizlemek için bir tas suyun içine birkaç damla sirke ekleyip mikrodalganın içine yerleştirip birkaç dakika çalıştırın ve sonra içini ıslak bezle silerek temizleyin. Son olarak da eğer lavabonuzun gideri tıkalı ya da kötü kokulu ise çeyrek su bardağı karbonatı delikten döküp üzerine bir su bardağı da sirke döktüğünüzde oluşturacağı kimyasal reaksiyon ile sorununuza çare bulabilirsiniz. Tıkalı durumlarda birkaç kez bu işlemi tekrar etmeniz gerekebilir.

Su lekesi ve sirke

Klozet, banyo veya lavabonuzda sert sudan dolayı kireç kalıntıları oluşmaya başlayabilir, bu alanların üzerine sirke fısfıslamanız işe yarayacaktır. Sirke bu oluşumu yumuşatacak ve siz sildiğinizde lekeler yok olacaktır. Yine suyun aynı etkisinden dolayı etkilenen metal aksam, duş başlıkları ve musluklar için de aynı yöntemi kullanabilirsiniz.

Ev temizliğinde sirke

Sirkenin temizlikteki doğal etkisi tartışılmaz. Seyreltilmiş sirke camları, yer tahtalarını, ahşap yer yüzeylerini, halı lekelerini, şömine tuğlalarını, CD ve DVD’leri, banyo perdelerini, koltuk kumaşlarını, yatakları, ahşap eşyayı (zeytinyağı ile birleştiğinde), cam eşyaların temizliğini gayet güzel yapıyor ancak mermer yüzeylerde sirke, şarap ve limon kullanımı zarar verebiliyor dikkatli olmak gerek.

Nil Kayarlar Sarrafoğlu

Bu yazı tavsiye amaçlıdır. Temizliğin profesyonel yöntemlerle yapılmasını isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.